1. Techniki Energizacji Mięśni
Rechniki wykorzystujące ruch fizyczny pacjenta w celu zniwelowania zaburzeń napięć, w obrębie tkanek miękkich, należą do nich między innymi:
- relaksacja poizometryczna,
- hamowanie zwrotne
- izolityczny skurcz ekscentryczny
- kombinacja skurczu izokinetycznego i izometrycznego.
Terapia ta na celu zmniejszenia napięcia i bólu oraz przywrócenie pracy całych grup mięśniowych
2. Terapia Punktów Spustowych
Terapia miejsc mięśniowych bardzo wrażliwych, reagujących silnym bólem na dotyk promieniującym na rejony sąsiadujące, Prawie 80 % punktów spustowych pokrywa się z punktami akupunktorowymi.
3. Techniki Aktywnego rozluźniania
Technika polega na utrzymaniu stałego nacisku lub zablokowaniu tkanek połączonego z jednoczesnym ich rozciąganiem. Wyróżniamy formę bierną (pacjent nie wykonuje żadnych czynności), aktywną (z czynnym udziałem pacjenta i w obciążeniu stawu – głównie u sportowców. Technika ta ma na celu przywrócenie ruchomości stawowej i poprawę pracy poszczególnych mięśni.
4. Terapia mięśniowo – powięziowa
Terapia działająca na cały kompleks struktur łącznotkankowych czyli na powięź. Zmniejsza napięcie mięśniowe w wielu stawach i całych grupach mięśniowych, poprawia odżywienie tkanek, usprawnia krążenie i przewodnictwo nerwowe, pomaga w reedukacji postawy pacjenta. Odbywa się poprzez min technikę rozciągania skóry i tkanki podskórnej i powięzi głębokiej, rolowania.
5. Technika plastrowania
Taping – nakładanie plastrów w różnych kombinacjach docięcia, naprężenia i ułożenia na skórze w celu działania:. przeciwobrzękowego, rozluźniającego, wspomagającego pracę mięśni lub korekcyjnego – wymuszonego ustawienia np. stopy przy jej opadaniu.
6. Haczykowanie
Technika wspomagająca terapię tkanek miękkich. Polega na działaniu na tkankę miękką haczykiem w miejscu niedostępnym dla palców. Pozwala zlikwidować zrosty i napięcia. Zwiększaj ruchomości tkanki zmniejszonej na skutek np. urazów, przeciążeń sportowych, wad postawy, zrostów pooperacyjnych. Technika ta jest głównie wykorzystywana w sporcie i u osób aktywnych ruchowo. Wskazana jest również jako działanie profilaktyczne zapobiegające przeciążeniom. Przeciwskazaniami są: faza zapalna w chorobach reumatycznych, stan zapalny pochewki ścięgna, dolegliwości skórne, świeże urazy tkankowe (zerwania, stłuczenia, zwichnięcia, złamania).