Ludzki organizm posiada własny, ogromny potencjał do spontanicznego gojenia się uszkodzonych narządów. W momencie uszkodzenia tkanek uruchamiane zostają naturalne mechanizmy, prowadzące do aktywacji procesów odpowiedzialnych za ich gojenie. Jednym z elementów tego złożonego układu są płytki krwi. Zawarte w nich substancje zwane czynnikami wzrostu, wpływają na szereg procesów składających się na kaskadę gojenia. Nowoczesna medycyna sięga po substancje odpowiedzialne za stymulację procesów naprawczych, występujące naturalnie w naszym organizmie. Dzięki umiejętnemu procesowi pozyskiwania, zagęszczania i wykorzystania tych substancji, lekarze mogą stosować je w wielu chorobach.
Jednym z preparatów zawierających substancje stymulujące procesy naprawcze jest PRP (Platelet Rich Plasma), czyli osocze bogatopłytkowe. Krew ludzka zawiera elementy morfotyczne, czyli krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi, które zawieszone są w płynnej substancji zwanej osoczem krwi. Płytki krwi zawierają w swej cytoplazmie liczne, drobne zbiorniczki (wakuole), zwane ziarnistościami α. W ziarnistościach tych, zgromadzone są w dużych ilościach substancje o właściwościach stymulujących migrację, podziały i wzrost komórek oraz zwiększających syntezę białek substancji pozakomórkowej, w tym kolagenu. Wymienione substancje wywierają pobudzający wpływ na funkcję wielu komórek, prowadząc do poprawy i przyspieszenia gojenia uszkodzonych tkanek.
W celu otrzymania osocza bogatopłytkowego konieczne jest pobranie od pacjenta, pewnej objętości krwi pełnej. Ilość pobranej krwi zależy od żądanej objętości osocza bogatopłytkowego, jaką zamierza się uzyskać oraz rodzaju zestawu zastosowanego do jego przygotowania. Pobraniem krwi w warunkach sterylnych zajmuje się wykwalifikowana pielęgniarka. Najczęściej potrzebne jest od 9 do 18 ml krwi w celu otrzymania 1,5 – 3 ml osocza bogatopłytkowego. W procesie sedymentacji grawitacyjnej (sekwencyjnego wirowania), płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. PRP to odpowiednio przygotowane, pobrane od pacjenta osocze krwi zawierające znacznie zwiększone, niż naturalne stężenie płytek krwi. Uzyskana koncentracja, może być nawet 8 – krotnie wyższa!
Schemat otrzymywania PRP metodą podwójnego wirowania krwi pełnej
PRP jest preparatem autologicznym, czyli przygotowanym z krwi własnej pacjenta. Dzięki temu, jest preparatem bezpiecznym, nie powodującym zagrożenia przenoszenia chorób od innych ludzi, czy zwierząt. Dzięki zastosowaniu zamkniętego systemu sterylnych probówek, ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi jest bardzo niewielkie. Zawarte w PRP substancje aktywne, zwane czynnikami wzrostu (Growth Factors), pochodzą z płytek krwi, gdzie występują w znacznych stężeniach. Zagęszczenie płytek krwi, a tym samym czynników wzrostu, odpowiada za korzystny wpływ PRP na poprawę gojenia uszkodzonych tkanek.